מדד המחירים האחרון שפורסם משקף שמדד האינפלציה מאט את קצב עלייתו וקיימת התכנות להמשך מגמה זו. לאור זאת הוועדה המוניטארית החליטה להשאיר את רמת הריבית ללא שינוי בעוד הנגיד בארה"ב העלה את רמת הריבית ב 0.25% . בכל מקרה המומחים בארץ מאמינים שתהיה עליית ריבית נוספת עד לסוף השנה הנוכחית.

מנתוני בנק ישראל עולה שמי שלקח משכנתא ב 2021 ספג עלייה של כ 1400 ₪ בממוצע בהחזר החודשי, כפי שציינתי חלק גדול מנוטלי המשכנתאות פדו חסכנות ארוכי טווח ומשתמשים בכסף זה להקטנת הוצאות המשכנתא. התחזית שעד לסוף השנה הציבור יפדה מקרנות ההשתלמות כ 26 מילארד שקלים בעבר ממוצע הפדיונות עמד על  15 מילארד שקלים.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתונים שמצביעים על עלייה עקבית במספר הישראלים שמתגוררים בשכירות בעשור האחרון עובדה זו תומכת את הנתון שקיימת ירידה במספר בעלי הדירות במדינה. ע"פ הנתונים קיימים כ 2.85 מיליון דירות בישראל ( נצפתה ירידה מ 75% ל 71% ובמקביל קיימת עלייה בדיור המושכר מ 25% ל 29% ).

משכנתאות – זה חודש רביעי שהיקף המשכנתאות שנלקח ע"י הציבור מציג התייצבות ונראה שמגמת הירידה בהיקף המשכנתאות נבלמה. פילוח נתוני המשכנתאות מצביע על כך שקיימת ירידה חדה בשימוש במסלול הפריים ובמסלול משתנה צמודה בעוד שקיימת עליה במסלול משתנה לא צמודה ובמסלול קבוע לא צמוד

לקנות או להמשיך ולחכות? –בחלקים גדולים מהציבור מקוננת השאלה הזו האם רצוי להמשיך ולהמתין על הגדר ולראות מה קורה בשוק הדיור. מתוך אמונה ותקווה שתהיה המשך ירידה במחירי הדירות או שזה הזמן לרכוש את דירת החלומות .

 

 

אני מזהה שבמהלך החודש האחרון קיימת התעוררות מסוימת בקרב הרוכשים הפוטנציאלים (רובם הגדול רציניים ובשלים לעסקה) אולם גם בהם מקוננת התחושה שהם לא מעוניינים להיות  פראיירים ולראות שהמחירים ממשיכים לרדת.

מצד שני קיימים לא מעט בעלי דירות שחייבים למכור את הנכס שברשותם והם מבינים שצריך להוריד את המחיר כדי לבצע עסקה מי שלא מבין את זה מתקשה בהליך המכירה, קבלת עזרה ממתווך באיתור נכסים מעין אלו יכולה להיות מאוד משמעותית במחיר הסגירה .

מאחר וקיים היצע שאיננו מספק את הביקוש ובנוסף לא מעט קבלנים מעדיפים שלא לבנות כעת. מהלכים אלו גורמים לאיזונים בשוק והתייצבות במחירי הדירות.  אם וכאשר האינפלציה תבלם ובנק ישראל יתחיל להפחית את הריבית אזי תתחיל תקופה אחרת ובה שוב יהיה זינוק במחירי הדיור.

לכן המלצתי ללקוחות שמעוניינים לרכוש, בתקופה זו שבה אין לחץ מצידם ויחסית קיים היצע ראוי בשוק הדיור ומצד שני קיימים בעלי נכסים שחייבים למכור. עובדות אלו מהוות יתרון עבורם ומאפשרים להם לבחון בצורה ריאלית את החלופות הקיימות ולבצע רכישת נכס מתוך עמדה של יתרון.

 

מאחלים לכל בית ישראל שנה טובה ומבורכת מאוחדים ומגובשים מתוך שלום אהבה ורעות

 

חושבים למכור / להשכיר את הנכס שברשותכם צרו קשר ונלווה אתכם

 

 

סקירה זה נכתבה ע"י  מנשה אסא יועץ נדלן & משכנתאות

 052-924-7721